Pavasaris vis drąsiau rodo savo galias, ir iki tarptautinės parodos „Baltijos miškai 2013“ liko kiek daugiau nei du mėnesiai.
Šį šalyje unikalų antrus metus iš eilės vykstantį renginį organizuoja žurnalas „Miškai“ kartu su Ukmergės miškų urėdija. Į tradicine tampančią vietą – Ukmergės pašonėje prisiglaudusį Bugenėlių mišką parodos dalyviai ir lankytojai kviečiami gegužės 16-18 dienomis.
Įmonėms tai bus puiki galimybė pademonstruoti savo siūlomą techniką, o lankytojams – pasimokyti, kaip galima pažangiai šeimininkauti miške ar netgi suplanuoti įsigyti ilgaamžį pirkinį, pačiam akivaizdžiai įsitikinus jo privalumais.
Technikai demonstruoti – miško erdvės
Nauja, įdomi, perspektyvi, visokeriopai naudinga – taip pernai pavasarį pirmąkart vykusią miškininkystės parodą apibūdina joje dalyvavusių bendrovių atstovai.
„Tai puiki investicija į ateitį“, – sako įmonės „Ginalas“ vadovo pavaduotojas Antanas Martinaitis.
Ši jau beveik du dešimtmečius gyvuojanti įmonė gerai žinoma Lietuvos miškininkams ir sodininkams. Ji buvo įkurta pasirašius sutartį su didžiausia motorinių pjūklų gamintoja Vokietijos firma ‚Stihl“ dėl jos gaminamos produkcijos platinimo, prekybos bei gaminių priežiūros tinklo sukūrimo mūsų šalyje.
Taigi ir šiandien didesniąją apyvartos dalį įmonėje užima „Stihl“ gaminamos produkcijos didmeninė prekyba. Motoriniai pjūklai, krūmapjovės, žoliapjovės, motopurkštuvai, motoriniai grunto grąžtai, gyvatvorių žirklės, lapų nupūtėjai ir kita technika – ne vienadienės, o patvarios, ilgaamžės, todėl ne pigios prekės.
Ketinantiems jas įsigyti nepakanka vien apžiūrėti gražią prekę ekspozicijoje. Natūralu, kad pirkėjas nori savo akimis pamatyti, kaip ji veikia.
Būtent tokią galimybę suteikia Bugenėlių miško aplinka. Į parodą atgabentai medienos ruošos technikai ir miško darbų mechanizmams, įvairios miškininkystės produkcijos ekspozicijoms, laikiniems paviljonams, įmonių palapinėms-biurams įkurdinti skirtos trys erdvios miško laukymės, iš viso 6 ha plotas.
Pasaulyje tokios miško technikos „gyvos“ parodos organizuojamos seniai, tačiau mūsų šalyje tai dar naujiena.
„Džiaugiamės ir labai palaikome žurnalo „Miškai“ idėją įdiegti tokią tradiciją ir Lietuvoje. Mums tai yra vienintelė proga maksimaliai pademonstruoti visą mūsų parduodamą techniką, akivaizdžiai atskleisti jos darbo specifiką, ypatybes, privalumus“, – sako A. Martinaitis.
Kad tokia galimybė technikos gamintojui ir tiekėjui yra labai svarbi, liudija ir tai, kad korporacija „Stihl“ antrus metus sutiko būti parodos generaline rėmėja.
„Ginalas“ nuolat dalyvauja didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje vykstančios žemės ūkio technikos parodose. Tačiau čia lankytojai pristatomą techniką gali tik apžiūrėti, nes jai įjungti reikalingos specialios sąlygos.
„Dirbdami mechanizmai skleidžia triukšmą, kelia dulkes, palieka šiukšlių, atliekų. Be to, būtina užtikrinti žmonių saugumą – laikytis nuo žiūrovo nustatyto saugaus atstumo. Todėl miesto aplinka netinkama demonstruoti, kaip technika veikia“, – aiškina A.Martinaitis.
Tuo tarpu erdviose miško aikštelėse tam yra idealios sąlygos.
Nuo lentpjūvės iki ...batų
Šiemet, kaip ir pernykštėje parodoje, įmonė ruošiasi pristatyti didelę ir įvairią ekspoziciją.
Joje bus pristatyti įvairaus galingumo motoriniai pjūklai – nepamainomas pagalbininkas kiekvienam miškininkui.
Miško valymo darbams – platus tvirtų, patvarių ir ergonomiškų krūmapjovių pasirinkimas. Nužievinimo mašina sudomins norinčius išvengti papildomų rūpesčių pjaunant žemėtus medžius. Tiems, kam tenka įvairaus dydžio plotuose šalinti žolę, lapus, šiukšles, patogu ir naudinga turėti pūtiklį. Jų irgi bus galima pamatyti keletą modelių.
Ekspozicijos pasididžiavimas – „Logosol“ mažoji lentpjūvė. Ji suteikia galimybę nestandartinių išmatavimų medieną ne pjauti malkoms, kaip įprasta, o panaudoti medžio ruošinių gamybai.
Parodoje bus galima pamatyti ir smulkesnių prekių. Kiekvienam miškininkui ar sodininkui reikalingi nugariniai purkštuvai medeliams ir miško augmenijai nuo kenkėjų purkšti, dažai miško žymėjimui ir netgi – specialūs drabužiai.
Įmonė didelį dėmesį skiria darbo saugai miške. Ji yra gavusi Švietimo ir mokslo ministerijos licenciją šiais klausimais mokyti ir atestuoti miško pjovėjus.
Parodos lankytojams bus suteikta puiki proga susimąstyti apie darbo miške kultūrą.
„Pademonstruosime įvairius drabužius su apsaugos priemonėmis. Į šią prekę pas mus dar žiūrima skeptiškai. Bent jau kol nenutinka koks nelaimingas atsitikimas. O štai kaimyninėje Latvijoje netgi priimtas įstatymas, įpareigojantis į mišką eiti tik vilkint specialius drabužius ir avint apsauginę avalynę“, – aiškina ir šių prekių į parodą atvešiančios įmonės atstovas.
Pataria nepraleisti galimybės
Pernai vykusi pirmoji paroda sulaukė pusšimčio dalyvių, tarp jų buvo ne tik Lietuvos, bet ir Vokietijos, Švedijos, Suomijos, Latvijos, Lenkijos gamintojai.
Šiemet, tikimasi, dalyvių bus gerokai daugiau. To parodai labai linki ir A.Martinaitis.
„Pagaliau ne tik vokiečiai, švedai, prancūzai, bet ir mes, lietuviai, gavome palankią progą ir tiesiogine, ir perkeltine prasme labiau priartėti prie miško. Iš tiesų verta pasinaudoti šia mūsų šalyje pirma bei vienintele galimybe. Norisi, kad kuo daugiau įmonių dalyvautų ir pristatytų miškininkams savo produkciją“, – įsitikinęs A.Martinaitis.
Pasak įmonės vadovo pavaduotojo, konkrečiais skaičiais įvertinti parodos naudą būtų sunku. „Ginalas“ turi apie 70 atstovų, tad rezultatas pasiskirsto po visą šalį.
„ Tačiau, kad kuo plačiau ir įvairiau pristatydama savo prekes, įmonė laimi, akivaizdu“, – neabejoja A.Martinaitis.
„Ginalo“ vadovai ruošiasi vykti pasižvalgyti į Švedijoje šiemet vyksiančią miškininkystės parodą. Šis bene svariausias „gyvas“ demonstracinis miškininkystės renginys „Elmia Wood“ netoli Jončepingo miesto esančiose miško erdvėse organizuojamas kas ketveri metai.
Panašios miškininkystės parodos, kuriose miško aplinkoje demonstruojamas technikos darbas, pristatoma įvairiausia miško veikla nuo miško sodinimo iki medienos iš kirtaviečių išvežimo, vyksta Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Čekijoje.
A.Martinaitis sako, kad tiems, kurie negali nuvykti į užsienį, pravartu apsilankyti Bugenėlių miške. Esą čia galima išvysti tą patį, tik mūsų šaliai būdingu, mažesniu masteliu.
Po parodos pirkimai pajudėjo
Parodos nauda neabejoja ir uždarosios akcinės bendrovės „Biržų žemtiekimas“ vadovas Viktoras Rinkevičius.
Tiesa, jis nesitiki, kad žmogus atvykęs į parodą čia pat nusipirks, pavyzdžiui, medvežę.
„ Miško technika – brangi ir ilgalaikė prekė, žmogus ją turi susiplanuoti, pasiruošti. Yra perkančių ir su europine parama. Negaliu tvirtinti, kad būtent pernykštis dalyvavimas parodoje padidino mūsų apyvartą, bet kad po jos pirkimai pajudėjo – faktas“, – džiaugiasi V. Rinkevičius.
Pasak jo, dalyvauti miškininkystės parodoje palanku ir pardavėjui, ir potencialiam pirkėjui. Pastarasis apsidraudžia nenusipirksiąs katės maiše, o pardavėjui atsiskleidžia platesnės galimybės pademonstruoti siūlomos prekės privalumus.
Suomiška technika prekiaujantys biržiečiai šiemet pristatys ne menkesnę ekspoziciją nei pernai.
„Vėl atvešime pademonstruoti šiuolaikinę ir patikimą techniką – medkirtę, medvežę. Jų galimybėmis ir ekonomiškumu lankytojai patys įsitikins darbo procese“, – žada V. Rinkevičius.
Patikimu miškininkų bei medienos verslo atstovų partneriu save vadinanti įmonė žada patenkinti patikimos technikos poreikį.
Darbas be nuovargio ir streso
V.Rinkevičius įsitikinęs, kad tik aukštos kokybės, ergonomiška, aplinkai draugiška technika gali užtikrinti našų, kokybišką bei komfortišką darbą, išmintingą ir tausojančią miško priežiūrą.
Biržiečių siūlomose Suomijos kompanijos „Logset“ gaminamose medvežėse puikiai atsispindi naujausi techniniai sprendimai. Keturių modelių – nuo 10 iki 15 tonų keliamosios galios mašinos suteikia galimybę klientui pasirinkti jo poreikius atitinkančią medvežę.
Aukšta skandinaviška medkirčių kokybė užtikrina medžių kirtimo efektyvumą, siūlydama platų kirtimo galvučių pasirinkimą. Medkirčių galvutės yra net septynių skirtingų modelių, todėl tinka įvairaus dydžio medžiams kirsti bei retinimo darbams atlikti.
Biržiečių ekspozicijoje bus galima rasti ir kitos, smulkesnės technikos bei mechanizmų. Tai – priekabos, savivartės, smulkintuvai ir kt.
Turėdami tokią techniką miškininkai gali dirbti ilgas valandas be nuovargio ir streso.
Vertina bendravimo galimybę
Būsimą savo ekspoziciją jau apgalvojo ir uždaroji akcinė bendrovė „Galuotas“. Šiemet ji atgabens traktorių, priešgaisrinės juostos technikos, plūgų miško sodinimui, kelių tipų šakų smulkintuvus.
Bendrovės vadovas Algimantas Tareilis prisipažįsta pernai parodoje savo technikos neturėjęs progos paleisti. Pasak jo, besidominčių buvo, bet jie daugiau smalsavo nei realiai norėjo kažką įsigyti.
„Bet nereikia iškart visko vertinti pinigais. Nauda tokiuose dalykuose ateina ne iš karto. Svarbiausia, kad turime galimybę parodyti save, pristatyti savo produkciją. Ją apžiūrėjęs parodos lankytojas tave prisimins ir, neatmetu, prireikus žinos, kur gali vieną ar kitą daiktą įsigyti. Dar ir draugams parekomenduos“, – tikisi A. Tareilis.
Bendrovės vadovas sako labai vertinantis galimybę šioje specializuotoje parodoje pabendrauti su kitais dalyviais, lankytojais, specialistais.
„Pasikalbėti, apsikeisti informacija, naujienomis, nuomonėmis, užmegzti pažintis ir naujus kontaktus – mūsų veikloje yra labai aktualu. Manau, kad ši miškininkystės paroda turi didelę perspektyvą“, – viliasi A.Tareilis.