Naujienos

2018 m. – rekordiniai pjuvenų granulių kuro pardavimai

2019-08-06

Medienos pjuvenų granulių kuro pardavimas pasaulyje 2018 m. buvo rekordinis, pasiekė 22,3 mln. t. ir buvo 21% didesnis nei 2017 m. Penkios svarbiausios eksportuotojos JAV, Kanada, Vietnamas, Latvija ir Rusija jau 5 metai čia pirmauja. Joms teko 69% viso eksporto kiekio. Toliau seka Estija, Austrija, Malaizija, Danija ir Vokietija. Eksporto lyderėje JAV žymų granulių gamybos augimą skatino tai, kad europiečiai atsisako iškastinio kuro. Beveik visas JAV eksportas teko Didž. Britanijai, Belgijai ir Danijai. 

Baigtas projektas WAMBAF

2019-07-30

Šiemet baigtas vykdyti trejus metus trukęs ES finansuojamas tyrimų projektas WAMBAF (Water management in Baltic forests). Projekte dalyvavo partneriai iš Latvijos, Lenkijos, po 2 partnerius iš Švedijos, Suomijos, taip pat iš Lietuvos (Aplinkos ministerija ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras). Įvairiais aspektais nagrinėta problema, kaip geriau apsaugoti upių ir ežerų vandenis nuo kenksmingų ir trąšiųjų medžiagų, išplaunamų iš intensyvios miškininkystės plotų. Išsami publikacija internete www.lammc.lt/en/international-projects/wambaf/2237

Perspektyvus transportas miškasodžiui

2019-07-22

Austrijos valstybinė miškų bendrovė Österreichische Bundesforste (ÖBf) pirmąkart išbandė būdą miškasodžio darbams itin kalnuotose ir atokiose saugomose teritorijose sodinukus pristatyti krovininiu dronu. Pirmam skrydžiui panaudotas 2x2 m dydžio dronas su 200 maumedžio ir eglės sodinukų – 15 kg krepšiu. Per kelias minutes dronas pakilo 300 m ir tiksliai nuleido krovinį reikiamoje vietoje 1700 m aukštyje. Visiškai užkrautas dronas gali vežti iki 80 kg – apie 1000 sodinukų. Laikoma, kad toks transportas labai perspektyvus.

100-metis nuo pirmosios miškų inventorizacijos

2019-07-15

Nilsas Vagstadas

Norvegijoje pažymėtas 100-metis nuo pirmosios miškų inventorizacijos Skandinavijoje. Į šia proga surengtą konferenciją Sundvolene netoli Oslo suvažiavo daugiau nei 200 mokslininkų iš 30-ties šalių. Kaip konferencijoje pažymėjo Norvegijos bioekonomikos tyrimų instituto NISI generalinis direktorius Nilsas Vagstadas, 1919 m. miškų būklė Norvegijoje buvo kritiška, diduma miškų buvo naudojami neatsakingai ir smarkiai degradavę, ir šių išteklių inventorizacijos turėjo lemiamos reikšmės gelbstint nuo visiško sunykimo Norvegijos miškus.

Švedija prieš eglės sėklų stygių

2019-07-08

Svenska Skogsplantor daigynas

Švedijoje jau senokai miškininkai nerimauja dėl eglės sėklų stygiaus, saugyklose jų užteksią tik iki kito pavasario. Eglėms žydint labai svarbu palankūs orai, o tokie pasitaiko kas 7–10 metai. Gana palankūs buvo 2018 ir, atrodo, šie metai. Bet kitos problemos – grybinė infekcija, kankorėžių rūdys, taip pat vabzdžiai – yra septynios kankorėžius ir sėklas gadinančios jų rūšys. Šioms grėsmėms neutralizuoti Švedijos valstybinių miškų veislininkystės padalinys Svenska Skogsplantor įgyvendino keletą milijonus kronų kainavusių projektų, šį rudenį tikimasi neblogo kankorėžių derliaus.

Paukščių apsaugos rekomendacijos Suomijoje

2019-07-03

Suomijos miškų paukštis – šiaurinė pilkoji zylė

Suomijoje nėra oficialių miško kirtimo draudimų paukščių perėjimo laikotarpiu, bet  yra kai kurių ribojimų sertifikavimo taisyklėse, o su miškinkystės ir miško pramonės šaka susijusi tyrimų įstaiga „Metsäteho“ parengusi bendras rekomendacijas, remdamasi įvairiems interesams atstovaujančios darbo grupės 2000 m. išvadomis apie vasaros miško ruošos darbus. Dabar „Metsäteho“ rengia atnaujintas paukščių apsaugos rekomendacijas, atsižvelgdama į pokyčius, naujus miškininkystės metodus, pvz., nevienaamžių medynų ugdymą. Ketinama parengti mobilaus ryšio programą, kurioje vartotojas  rastų informaciją apie rūpimo miško struktūrinius ypatumus ir jo paukščius.

Apsauga nuo sygliuočių kenkėjo

2019-06-28

Sygliuočių kenkėjo pušinio straubliuko antplūdžiai daro didelę žalą Europos miškams. Švedijos valstybinių miškų „Sveaskog“ veislininkystės padalinys „Svenska Skogsplantor“ sodmenų apsaugai sukūrė preparatą be cheminių pesticidų Conniflex – tam tikrų vandeninių klijų ir smėlio mišinį, kuriuo aplipęs augalo stiebas įgyja vabalo neįkandamą smilčių šarvą. Nuo 2010 m. preparatu apdorota 320 mln. sodinukų, jis pasirodė besąs veiksmingas. Šį pavasarį pirmąsyk iš „Skogsplantor“ daigyno Kalmare į Vokietiją iškeliavo 44 000 taip apsaugotų įsišaknijusių pocūgės sodinukų, kurių sėklos buvo atvežtos iš Žem. Saksonijos ir pasėtos pernai vasarį.

Medienos plaušo trimatės plokštės be formaldehido

2019-06-25

Portugalijoje prieš 60 m. įkurta ir dabar 9 šalyse medienos plaušo gamyklas turinti bendrovė „Arauco Sonae“ pagal savo sukurtą technologiją nenaudodama formaldehido gamina vidutinio tankio medienos plaušo trimates plokštes 3DF (Three Dimensional Fiberboard). Jos karšto presavimo būdu formuojamos įvairiausių formų, reljefų, tiesios ir lenktos, gali būti pritaikytos baldams, interjerams ir pan. Ši technologija spartesnė ir produktyvesnė už tradicinius medienos dirbinių dailinimo būdus.