Naujienos

Velso kaimo politika

2018-10-16

Velso (Jungtinė Karalystė) kaimo politikoje miškams iki šiol buvo teikiama nedaug reikšmės. Nuo 1989 m. krašte kasmet buvo pasodinama mažiau nei 1 000 ha miškų. Dabar, mąstydama apie ateitį po Brexit’o, Velso vyriausybė kviečia visuomenę į konsultacijas dėl tolesnės kaimo plėtros. Savo ruožtu miškų verslo konfederacija Confor ragina savo bendruomenę iki spalio 30 d. siųsti vyriausybei atsiliepimus apie savo teikiamą miškų programą, pagal kurią, be kita ko, kasmet reikėtų įveisti 4 000 ha naujų miškų.

Dar smulkesnis žievėgraužis

2018-10-08

Eglynų kenkėjo vabaliuko žievėgraužio tipografo (Ips typographus) giminaitis, dar smulkesnis žievėgraužis dubleris (Ips duplicatus) Vidurio Europoje laikomas invaziniu, pasitaiko tik vietomis. Bet šiemet dėl miškus išlaužiusių audrų padarinių ir sausros dubleris ypač katastrofiškai išplito Čekijoje. Čia jis apniko didelius miškų plotus ir grasina plisti visame regione traukiniais bei automobilių transportu su Čekijos mediena. Kaimyninio Vokietijos Bavarijos krašto valstybinių ir privačių miškų valdytojai solidariai su peticija kreipėsi į krašto vyriausybę, ragindami imtis fitosanitarinių ir kitų priemonių padėti jau ir be to nukentėjusiam miškų ūkiui.

Atogrąžų miškų nuostoliai

2018-10-03

Miškų stebėjimo institucija Global Forest Watch, remdamasi dirbtinių žemės palydovų fiksuotais duomenimis, įvertino atogrąžų miškų nuostolius per 2017 m.: prarasta beveik 19 mln. ha miškų. Brazilijoje deginant medynus dirbamoms žemėms plėsti per sausras išplitę gaisrai sunaikino 1,5 mln. ha miškų, Kolumbijoje pasibaigus vidaus karui miškų sąskaita plečiasi kasyklų, žemės ūkio, medienos verslai, Karibuose uraganai Irma ir Marija nušlavė trečdalį Dominikos miškų ir t. t. Nuo stebėjimų iš kosminių palydovų pradžios tai buvę blogiausi metai po 2016 m.

Vabzdžiai grobuonys veitoje chemikalų

2018-09-03

Pietų Švedijos miškų kooperatyvo Södra medelyno Falkenberge šiltnamiuose išbandytas biologinis kovos su kenkėjais būdas, užuot purškus sėjinukus chemikalais. Beržų sėjinukai puikiai tarpsta šiltnamiuose, bet juose gerai jaučiasi ir amarai, tripsai. Prieš šiuos galima vietoj cheminių priemonių panaudoti vabzdžius grobuonis, pvz., plėšrūnes erkes ar plėviasparnius. Jų pripildyti krepšeliai pakabinami tarp berželių. Plėšrūnai, kitaip nei purškiant chemikalais, puola tik apniktus medelius, jie nepakenkia nei dirvai, nei orui, kuriuo kvėpuoja žmonės.

Azerbaidžanas ir miškai

2018-08-28

Azerbaidžanas turtingas naftos, bet miškai teužima 11,2 % teritorijos. Jie priklauso valstybei, yra šalies Ekologijos ir gamtos išteklių ministerijos žinioje. Pramoniniai kirtimai uždrausti, tačiau labai paplitę nelegalūs kirtimai privačioms reikmėms; nuo nepriklausomybės paskelbimo miškų plotas vis mažėjo. 2013 m. padedant JT organizacijai FAO parengtas ir vyriausybei pateiktas Nacionalinės miškų programos projektas iki šiol vis dar nepatvirtintas. Šiuo metu vėl dalyvaujant FAO rengiamas nacionalinis dialogas, kviečiami ir gretimų šalių ekspertai siekiant atnaujinti programą ir 2015–2020 m. veiksmų planą, rengiama ir miškų sektoriaus institucinė reforma.

Miško ištekliai ir atsinaujintys šaltiniai

2018-08-22

Kaip efektyviausiai išnaudoti miško išteklius, pereinant prie energijos gavybos vien iš atsinaujinančių šaltinių, – tokį uždavinį sprendžia Lietuvos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Danijos ir Vokietijos specialistai, bendradarbiaujantys Baltijos jūros regiono Interreg programos Baltic ProBio projekte. Jame Lietuvai atstovauja Aleksandro Stulginskio universitetas. Liepos pabaigoje susitikę Brandenburge (Vokietija) dalyviai gilinosi į įvairias socialines, ekonomines ir aplinkosaugos problemas ne tik prie apskritojo diskusijų stalo, bet ir ekspedicijoje dviračiais į Altlandsbergo miškus.

Miškai madai

2018-08-16

Niujorke, JT Generalinės Asamblėjos būstinėje, liepos mėn. vykstant aukšto lygio forumui darnaus vystymosi vizijos įgyvendinimo klausimais surengta paroda Miškai madai. Drabužių dizaineriai demonstravo galimybes naudoti audinius iš medienos pluošto. Beveik pusė pasaulyje naudojamų audinių gaminama iš medvilnės, kuriai auginti reikia daug vandens ir pesticidų, diduma likusios dalies sintetinama iš iškastinių žaliavų. Pasaulinės drabužių industrijos apyvarta 1,7 trilijono dolerių, joje dirba 75 mln. žmonių, bet medienos ištekliai šioje šakoje menkai naudojami.

Pasaulinė miškų savaitė

2018-08-10

Liepos 16–20 d. pažymėta Pasaulinė miškų savaitė. Tomis dienomis Romoje, JT organizacijos FAO būstinėje, vyko vieno iš techninių komitetų – Miškininkystės vyriausiosios institucijos COFO (Committy on Forestry) sesija. Ta pačia proga paskelbta metinė ataskaita apie pasaulio miškų būklę (The State of the World’s Forests 2018). Svarbiausias dienotvarkės klausimas – miškų reikšmė įgyvendinant pasaulio darnaus vystymosi strategiją (2030 Agenda for Sustainable Development) ir 2015 m. Paryžiaus susitarimus dėl klimato kaitos.