Naujienos

Medienos produktų rinkos pokyčiai

2019-02-21

JT Ekonominės komisijos Europai  (UNECE) medienos produktų rinkos 2017/2018 metų apžvalgoje nurodomi kai kurie žymesni pokyčiai. Medžio plokščių gamyba išaugo 1,6 % iki 75 mln. kub.m. Čia pat Europoje daugiausia  sunaudota vidutinio tankio MDF plokščių, du trečdaliai pagaminto kiekio teko baldų pramonei. Pasaulio rinkose UNECE konstatavo, kad 2017  m. pirmą kartą OSB plokštės buvo eksportuotos iš Rusijos į JAV, bet faneros gamyba Rusijoje dėl žaliavos stokos sumažėjo. JAV statybinės medienos poreikis 1918 m. išaugo beveik 3,8 %.

Nuotraukoje – UNECE būstinė Ženevoje

 

Miškų būvio studija

2019-02-18

JT organizacija FAO ir Viduržemio jūros regiono aplinkos bei plėtros klausimų koordinavimo centras Plan Bleu paskelbė šio regiono miškų būvio studiją „State of Mediterranean Forests 2018”. Ji analizuoja regiono raidą ir perspektyvas plačiame politiniame, ekonominiame, socialiniame ir gamtinės aplinkos kontekste, vertina šioje 31 valstybę aprėpiančioje teritorijoje įvykusius pokyčius nuo 2013 m., kai buvo parengta pirmoji  tokia studija. Miškai šiame įvairiais atžvilgiais nevienalyčiame regione pasiskirstę labai nevienodai, bet jų reikšmė itin didelė stabilizuojant dėl ekonominių, demografinių, pastaruoju laikotarpiu ir dėl jaučiamų klimato kaitos procesų  sunkėjančias gyvenimo sąlygas.

Vilkai Vokietijoje kelia susirūpinimą

2019-01-31

Daugiau kaip 150 metų vilkai Vokietijoje buvo išnykę. Jie vėl pasirodė tik šio šimtmečio pradžioje, o pastaruoju metu sparčiai plisdami jau kelia susirūpinimą ūkininkams, nes ėmė pjauti naminius gyvulius. Neseniai Žemutinėje Saksonijoje užfiksuotas pirmas atvejis, kai vilkas užpuolė žmogų. Incidentas sulaukė krašto aplinkos ir vidaus reikalų ministrų dėmesio, mobilizuoti mokslininkai, ištirti žvėries DNR pėdsakai ant užpulto žmogaus megztinio ir plaktuko, kuriuo jis gynėsi, norint identifikuoti užpuoliką. Visuomenėje kilęs įvykio rezonansas nepalankus vilkams.

Futuristinis projektas

2019-01-24

Švedijos miškų tyrimo institutas Skogforsk koordinuoja futuristišką projektą – sukurti autonomiškai dirbančią medvežę be kabinos ir operatoriaus. Jutiklių valdoma mašina turi pati pasirinkti darbo vietoje važiavimo kelią, atpažinti žmones, jeigu jie atsiduria nesaugioje zonoje, savarankiškai prisikrauti medienos prižiūrima iš tolo, kad ir iš įmonės biuro. Mašina mokės skaityti detalų vietovės žemėlapį. Projekte dalyvauja įvairios mašinų gamybos, miško įmonės, universitetai, jo įgyvendinimo trukmė – nuo 2018 iki 2020 m. gruodžio.

Suomijos pirmosio ponios „eksperimentinė“ suknia

2019-01-17

Minint Suomijos nepriklausomybės paskelbimo metines gruodžio 6 d. į iškilmingą priėmimą prezidento rūmuose Helsinkyje atvykstančius svečius pasitiko prezidentas Saulis Niinistas su žmona Jenni Haukio; Suomijos pirmoji ponia vilkėjo „eksperimentine“ suknia, kurios audeklo pluoštas pagamintas iš beržų celiuliozės masės Stora Enso medienos pramonės koncerno gamykloje Uimaharju, Šiaurės Karelijoje. Pluoštas buvo apdorotas specialia technologija, suverptas ir suaustas Aalto universiteto (Helsinkyje) tekstilės laboratorijoje.

Italijos medienos ir baldų pramonės asociacijos susirūpinimas

2019-01-10

Šiaurės Italijos Alpėse, Dolomitų regione, rudenį vėtros miškuose išlaužė ir išvartė 12 mln. ktm medžių. Italijos medienos ir baldų pramonės asociacija Federlegno Arredo išreiškė susirūpinimą, kad pernelyg numušus avarinės medienos pirkimo kainas nukentėjusieji miškų savininkai patirs dar daugiau nuostolių. Asociacijos prezidentas Emanuelis Orsinis interviu kaimynės Austrijos spaudos agentūrai APA pareiškė, jog Austrijos lentpjūvės elgiasi nesąžiningai, sutikdamos mokėti italams už medieną iš nukentėjusių sričių tik 14–20 Eur/ktm, kai rinkos kaina yra apie 70 Eur/ktm.

Ieškoma geresnio naftos žaliavos pakaitalo

2019-01-03

ES skiria 10 mln. eurų subsidiją tarptautiniam konsorciumui LIBERATE, kuris turi pastatyti pramoninį bandomąjį lignino perdirbimo įrenginį. Iki šiol medienos sudedamoji medžiaga ligninas daugiausia sudeginama kaip energijos šaltinis. Projekto tikslas – ištobulinti elektrocheminę technologiją ligninui išskaidyti į vertingas biologiškai tvarias medžiagas, kurios toliau gali būti perdirbamos į polimerus ar antioksidantus, ir rasti geresnį naftos žaliavos pakaitalą. Konsorciume dalyvauja įvairų šalių mokslo įstaigos ir pramonės įmonės, techninis vadovas – Angelas Valdivielsas iš Barselonos Leitato privataus technikos instituto Katalonijoje (Ispanija).

Bandomoji gamykla

2018-12-27

Suomijos medienos pramonės grupės Metsä inovacijų bendrovė Metsä Spring ir Japonijos korporacija Itochu įkūrė bendrą įmonę, kuri investuos apie 40 mln. eurų į bandomosios gamyklos statybą ir veiklą. Prie projekto finansavimo prisidėjo ir Suomijos vyriausybinė investicijų agentūra Asiakkaille. Gamyklos uždavinys – pademonstruoti naują technologiją popieriaus ląstelienos masei perdirbti į tekstilės pluoštą. Gamykla statyti pradėta spalio mėnesį ir turėtų pradėti veikti 2019 m. pabaigoje, jos pajėgumas – 500 t produkcijos per metus. Parodomojo projekto trukmė – 2–3 metai, įvertinus technines ir ekonomines galimybes Suomijoje turėtų būti statoma didesnė gamykla.