Naujienos

Devintasis FAO vadovas

2019-10-14

Nuo rugpjūčio JT specializuotai agentūrai FAO (Food and Agriculture Organization) vadovauja generalinis direktorius Qu Dongyu, anksčiau ėjęs viceministro pareigas Kinijos Žemės ūkio ir kaimo reikalų ministerijoje. Qu yra devintasis šios organizacijos vadovas nuo jos įkūrimo 1945 m. Jis pabrėžė, jog FAO, turinti 194 narius, gali veiksmingiau atsiliepti į šio meto iššūkius žmonijai ir pasauliui, paminėjęs plintantį badą, prastėjančią mitybą, klimato kaitos didinamas rizikas, progresuojantį žemės išteklių nualinimą ir aplinkos taršą ir t.t.

Instaliacija „Miškui“

2019-10-09

Šio rudens renginių Austrijos federaliniame Karintijos krašte svarbiausias įvykis ir sykiu didžiausia meno kūrybos invazija į viešąsias erdves bus sostinėje Klagenfurte, 30 000 žiūrovų talpinančiame stadione, atidaroma instaliacija „Miškui“ (For Forest). Jai idėją davė prieš 50 metų sukurti įkvepiantys Austrijos dailininko Maxo Peinterio piešiniai. Futbolo aikštę užpildo mišrus 299 medžių miškas, instaliacija atvira žiūrovams nuo rugsėjo 9 d. iki spalio 27 d.

Europinio kėnio genomas

2019-09-19

Šveicarijoje, netoli Ciuricho, miške auga iš pažiūros paprastas pusamžis europinis kėnis, bet paženklintas užrašu AA_WSL01. Pagal jo spyglių ir sėklų DNR mėginius pirmąsyk iššifruotas europinio kėnio genomas – tai šešta pasaulyje ištirto genomo spygliuočių medžių rūšis. Šį sudėtingą uždavinį išsprendė Miško, sniegynų ir kraštovaizdžio tyrimų įstaiga WSL kartu su tarptautine mokslininkų grupe. Kintant klimatui, tyrimo rezultatai svarbūs miškininkystei, nes europinis kėnis lengviau prisitaiko prie šiltesnio ir sausesnio klimato.

Unikali stogo struktūra

2019-09-12

Vokiečių architektų biuras Auer Weber suprojektavo Liuksemburgo sporto centro plaukymo baseinui unikalią stogo struktūrą. Lubas laiko net 23,75 m ilgio medinės sijos, o jų skerspjūvis vos 110x7,5 cm. Matmenų stabilumą geriau nei metalo konstrukcijos išlaikančios sijos pagamintos iš Suomijos bendrovės Metsä Wood paruoštų Kerto LVL laminuotų elementų Hozbau Amann gamykloje P. Vokietijoje ir atvežtos šimtus kilometrų specialiais ilgais vilkikais.

Tarpusavio priklausomybė ekosistemose

2019-09-06

Žurnale Mammalia paskelbta Laukinės gyvūnijos išsaugojimo draugijos WCS mokslininkų studija apie rūšių tarpusavio priklausomybę ekosistemose Tamanthi rezervate Mianmare. Antai dramblių išminti takai, užlieti lietingu metu, tampa saugiu prieglobsčiu varlių ikrų kurkulams ir buožgalviams sausuoju laikotarpiu, be to, tarnauja atskirų populiacijų susisiekimui. Drambliai yra svarbūs „aplinkos inžinieriai“. Bastydamiesi miškais ir aplaužydami medžius jie atveria properšas lajose šviesamėgėms rūšims, suformuoja prieglobstį smulkiems gyvūnams, perdirba daug žalios biomasės į krūvas trąšos, kuriose vystosi sausumos ir vandens organizmai.

Kanados vyriausybė palaiko miško sektorių

2019-09-02

2017 m. JAV įvedus kompensacinius ir antidempingo muitus iš Kanados įvežamai spygliuočių medienai, Kanados vyriausybė skyrė 867 mln. dolerių (~ 560 mln. eurų) investicijų, kad palaikytų sektoriaus darbuotojų atlyginimus, sumažintų riziką netekti darbo, padėtų diversifikuoti eksporto rinkas iš išlaikyti sektoriaus gyvybingumą. Papildomai 10 mln. dolerių (~6,5 mln. eurų) 2017 – 2020 m. laikotarpiui skirta daugiausia iš miško pragyvenančių Kanados autochtonų inuitų ir metisų (su vietiniais susimaišiusių ankstyvųjų europiečių kolonistų) bendruomenėms bei savivaldai.

Plečia IPC funkcijas

2019-08-28

JT padalinio FAO struktūroje nuo 1947 m. veikianti IPC komisija (International Poplar Commission), kurioje yra 38 šalių atstovai, rūpinasi platesniu greitai augančių gluosninių ir tuopų šeimos medžių naudojimu aplinkos ekosistemų ir žmonių gerovei. Birželį vykusi FAO konferencija, įvertindama IPC potencialą skatinti veiksmingą atsaką į klimato kaitos ir kitus šiuolaikinio pasaulio iššūkius, pritarė siūlymams plėsti IPC funkcijas ir įgaliojimus, įtaką vyriausybių sprendimams. Keičiamas ir striukas „tuopų komisijos“ IPC pavadinimas: nuo šiol tai International Commission on Poplars and Other Fast-Growing Trees Sustaining People and the Environment.

Nuotraukoje komisijos pirmininkas dr. Martin Weih (Švedija)

2018 m. – rekordiniai pjuvenų granulių kuro pardavimai

2019-08-06

Medienos pjuvenų granulių kuro pardavimas pasaulyje 2018 m. buvo rekordinis, pasiekė 22,3 mln. t. ir buvo 21% didesnis nei 2017 m. Penkios svarbiausios eksportuotojos JAV, Kanada, Vietnamas, Latvija ir Rusija jau 5 metai čia pirmauja. Joms teko 69% viso eksporto kiekio. Toliau seka Estija, Austrija, Malaizija, Danija ir Vokietija. Eksporto lyderėje JAV žymų granulių gamybos augimą skatino tai, kad europiečiai atsisako iškastinio kuro. Beveik visas JAV eksportas teko Didž. Britanijai, Belgijai ir Danijai.