Naujienos

Skaitmeninė ūkininkavimo auginant medieną sistema

2020-12-02

Londono firma  Smart Forest Ltd sukūrė skaitmeninę ūkininkavimo auginant medieną sistemą vad Tokens, leidžiančią investuoti į verslą net mažas sumas. Interneto platformoje https://smartforest.world vartotojas už adekvatų mokestį bendradarbiaujančių įmonių plantacijose pasirenka auginti kad ir vieną medį. Klientas gali savo medžius parduoti augančius arba iškirstą medieną. Tokiam verslui tinka P. Europoje sodinamos labai produktyvios hibridinės medžio Paulownia rūšys.

Nuotraukoje – vienerių metų Paulownia tomentosa

Augalų kultūrų instituto padalinys

2020-11-26

Vokietijoje, Žem. Saksonijoje, sėkmingai veikia Augalų kultūrų instituto padalinys – firma INOQ, kuri tiekia mikorizines grybų kultūras miškų, žemės ūkiui, sodininkystei, yra sukaupusi didelį mikorizinių grybų ir mikroorganizmų banką. Mikorizė – tai tam tikrų grybų ir medžių rūšių šaknų simbiozė, palaikanti medžių vegetaciją ir stiprinanti atsparumą nepalankioms sąlygoms, sausrų stresams. Dabar INOQ pradėjo bendradarbiauti su miškų savininkų organizacijų susivienijimu.

Pastangos išsaugoti Žemėje nykstančias rūšis ir ekosistemas stringa

2020-11-19

JT Biologinės įvairovės konvencijos sekretoriato pranešime mokslininkai konstatavo, kad pastarojo dešimtmečio globalios pastangos išsaugoti Žemėje nykstančias rūšis ir ekosistemas stringa, o jautrios buveinės, kaip kad koralų rifai ir atogrąžų miškai, sparčiai degraduoja. 2010 m. daugiau nei 150-ies šalių atstovai susitarė dėl uždavinių gamtai išsaugoti, bet dabartinėje pažymoje sakoma, kad pasaulis anaiptol nepasiekė užsibrėžtų 20 tikslų saugant rūšis ir ekosistemas. Šeši iš tų 20 uždavinių „iš dalies įvykdyti“, visi kiti – ne. JT atstovai ir mokslininkai sako, jog studijos tikslas – įkvėpti vyriausybes per artimiausią dešimtmetį imtis griežtesnių veiksmų gyvybės įvairovei apsaugoti. 

Nuotraukoje – sekretoriato vadovė Elizabeth Maruma Mrema

Įmonė Trejon

2020-11-12

Prieš 40 metų Švedijoje, perėmę tėvo verslą, trys broliai Johanssonai įkūrė įmonę Trejon. 1986 m. ji pradėjo sėkmingą mašinų gamybą. Auganti Trejon 1999 m. gamybą perkėlė į Estiją, dabar gamykloje Tabiverėje netoli Tartu dirba daugiau kaip 60 žmonių, gaminama įvairi miško, žemės ūkio, statybų technika. Nuo š. m. rugsėjo mėn. Trejon siūlo itin efektyvius dėvėjimuisi atsparaus Hardox plieno 110 – 130 cm rąstų griebtuvus kranams.

Latvijoje aptiktas vertingas telkinys

2020-11-06

Latvijos valstybinių miškų bendrovės Latvijas Valsts Meži Mersrago teritoriniame padalinyje buvo aptiktas vertingas ledynmečio sąnašų smėlio, gargždo telkinys su gausia lauko akmenų riedulių sankaupa. Nuo 2018 m. iš šio 1 ha gavybos karjero „Medni“ buvo išvežta 1184 kub. m akmenų, jie panaudoti pajūrio Pavilostos gyvenvietės uosto molams pailginti. Šiemet kasybos darbai baigti, LVM pradėjo vietovės rekultivaciją, ji bus grąžinta miškų ūkio reikmėms ir apželdinta.

Didžiausia pasaulyje rudeninė moliūgų mugė

2020-11-03

Liudvigsburgo pilies soduose netoli Štutgarto (Vokietijoje) jau 21- ą kartą vyksta didžiausia pasaulyje rudeninė moliūgų mugė, ji truks iki gruodžio 6 d. Šiemet jos teminė ašis – muzika, tarp skulptūrinių kompozicijų yra net sudėtas iš moliūgų L. van Bethoveno biustas (šiemet sukanka 250 m. nuo kompozitoriaus gimimo). Tarp įvairių varžytuvių – moliūgų svėrimas (pernai čempionas iš Belgijos svėrė 1034 kg), irklavimo išskobtais moliūgais regata ir kt. Deja, dėl koronaviruso šiemet daug atrakcijų atšaukta.

FAO 75 metų sukaktis

2020-10-29

Spalio 16 d. Romoje paminėta JT maisto ir žemės ūkio organizacijos FAO 75 metų sukaktis. Įkurta vos praūžus II pasauliniam karui, FAO plėtė savo pastangų akiratį, aktualu tapo ne tik užauginti daugiau maisto, bet ir tausoti planetos gamtą, nustatyti reguliavimo principus, suvaldyti gyvūnų ligas, pagaliau pasiekti, kad pastangos įveikti badą būtų neatsiejamos nuo kitų darnios plėtros tikslų. Virtualioje konferencijoje apie FAO misiją ir koronaviruso pandemijos keliamus naujus iššūkius kalbėjo FAO generalinis direktorius Qu Dongyou. Konferencijoje dalyvavo ir popiežius Pranciškus, Italijos prezidentas, Lesoto karalius, Ispanijos karalienė – FAO specialieji geros valios ambasadoriai, JT generalinis sekretorius, Tarptautinio žemės ūkio vystymo fondo ir JT maisto programos vadovai.

Latvijos „2020 metų augalo“ titulas

2020-09-28

Latvijos botanikų draugija „2020 metų augalo“ titulu pagerbė miškinę žiomenę (lot. Dracocephalum ruyschiana, latv. Ruiša pūķgalve). Lotyniškame ir latviškame žolelės pavadinime yra užuomina apie jos žiedų pavidalą, primenantį slibino nasrus, taip pat nuoroda į olandų botaniką ir gydytoją Frederiką Ruyschą (1638–1731). Šis ir Lietuvoje retas bei saugomas augalas mėgsta  žvyringus pušynus, Latvijoje auga tik keliuose gamtos draustiniuose, bene gausiausias – Karsavos rajone rytiniame Latvijos pakraštyje, „Numernės pylimo“ gamtos parke, kur priskaičiuojama nuo 1200 iki 1500 egzempliorių.